فراخوانی ...
sabokbalanearsh.ir
 
سبکبالان عرش
 • از سرپرستی کاخ پهلوی تا مواضع انقلابی در فتنه ۸۸

  حجت الاسلام جعفر شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران و از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی که به علت عارضه قلبی در بیمارستان فیروزگر تهران بستری شده بود، صبح امروز دار فانی را وداع گفت.
  شهدای ایران: حجت الاسلام جعفر شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران و از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی که به علت عارضه قلبی در بیمارستان فیروزگر تهران بستری شده بود،  صبح امروز دار فانی را وداع گفت.
   
  در ادامه زندگینامه و بخشی از خاطرات ایشان از نظرتان می گذرد:
   
  حجت الاسلام جعفر شجونی فومنی،  متولد ۱۳۱۱ فومن، سیاستمدار باسابقه گیلانی ،عضو جامعه روحانیت مبارز، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، فعال سیاسی و زندانی در زندان های مخوف ساواک بوده است.او نماینده کرج در اولین دوره مجلس شورای اسلامی بوده و از همراهان شهید نواب صفوی در دوران مبارزه با رژیم پهلوی محسوب می شود. از ۱۸ سالگی مبارزه را آغاز کرده و تا پیروزی انقلاب ۲۵ بار زندان رفته است. شجونی زندگی در زندان را به دو دوره پیش از سال ۴۵ و پس از آن تقسیم می کند و معتقد است تا قبل از سال ۴۵ زندانی ها در زندان ریاست و آقایی می کردند اما پس از آن شرایط زندان بسیار بر آن ها بسیار سخت گذشته است.
   
  حجت الاسلام والمسلیمن شجونی دائره المعارف خاطرات انقلاب و اتفاقات پیرامون انقلاب بود. وی که از ابتدای شکل گیری جریان انقلاب به عنوان یکی از خطبا و منبری های توانا در این جریان حضور داشته، تمام اتفاقات مربوط به انقلاب را به خوبی در خاطر داشت.

  بازداشت در دوران پهلوی

  شجونی در خصوص زندان رفتن خود در زمان رژیم پهلوی می گوید: «سال ۱۳۳۴ اولین زندان ما بود با شهید نواب صفوی و اولین عکس متعلق به ۵۹ سال قبل است و عکس دیگر نیز مربوط به سال ۱۳۵۲ در کمیته مشترک است.من ۲۵ بار زندان بودم اما مدت آن کم و زیاد بود.»

  وی در بازگویی خاطرات خود از آن روزها این گونه نقل کرد: «در سال 1352 چند وقتی بود که از طرف رژیم شاه به خاطر سخنرانی ها و مطالبی که در منبرهایم طرح می کردم ممنوع المنبر شده بودم. روزی آقایی از من برای سخنرانی در مسجد حجت واقع در خیابان اتابک خیابان خاوران، روبروی پارک فدائیان اسلام (مسکرآباد سابق) دعوت کرد. با خودم گفتم اینجا کسی من را نمی شناسد، دعوت آن ها را قبول می کنم. سر وقت در مسجد حجت حضور یافته و بالای منبر رفتم. حدود نیم ساعت صحبت کرده بودم که ناگهان سر و کلّه مأمورین شهربانی پیدا شد، فهمیدم که برای دستگیری من آمده اند و به ناچار سخنرانی را نیمه تمام گذاشته و از منبر پایین آمدم. مرا دستگیر کرده و به پاسگاه هاشم آباد بردند و تا پاسی از شب در آنجا بودم. سپس یک عینک لاستیکی به چشمم زدند و دیگر جایی را نمی دیدم و مرا به کمیته مشترک ضد خرابکاری رژیم شاه واقع در میدان توپخانه بردند...»
   
  وی درباره ارتباط با لاهوتی می گوید: «ما با مرحوم لاهوتی و پسرش وحید در زندان باهم قدم می زدیم. یک  پسر جوانی داشت به نام وحید، خیلی هم دوستش داشت و هرکدام ما از بندمان به داخل حیاط زندان می آمدیم و آنجا با هم قدم می زدیم. بعد هم غروب که می شد هر کسی به بند خودش برمی گشت. رفتن ما به بند آن ها یا آمدن آن ها به بند ما ممنوع بود و راه نمی دادند. بعد از آزادی هم مرحوم لاهوتی آمد سروقت من. گفت بیا مسلحانه برویم توی مجاهدین خلق، گفتم: نه من توی مجاهدین نمی آیم.»
   
  روایت شجونی از انجمن حجتیه
   
  حجت الاسلام جعفر شجونی انجمن حجتیه را این گونه روایت می کند: قبل از انقلاب، انجمن حجتیه یک مجموعه ای از آدم های خوش نام بودند که تنها با بهایی ها مبارزه می کردند. البته ما که جوان بودیم دلمان می خواست کسانی که اهل مبارزه هستند، با «علت» که رژیم شاه است مبارزه کنند وگرنه با چهار تا آدم ساده و فریب خورده که بهایی شده اند، مبارزه ای نبود که از نظر ما بتوان به آن تکیه کرد.

  وی در خصوص مخالفت انجمن حجتیه با امام(ره) می گوید: اصل مخالفت انجمن و مرحوم حلبی با امام و نهضت، در مسایل عقیدتی بود. یک روایتی این ها پیدا کرده بودند و می گفتند غیر از نهضت امام زمان هر نهضتی شکست خواهد خورد. از سوی دیگر عقیده نداشتند که کسی برخیزد و حریف شاه باشد؛ لذا دعوای واقعی این افراد در مورد این مسایل بود.

  شجونی نقل می کند: حج دست دربار و دستگاه شاه بود و امام هم مبارزه منفی خود را در ابتدا از مسایل مذهبی مثل حج آغاز کرد. وقتی امام سال 49 – 50 آن پیام را داد، هیچ کس حج نرفت. در مجموع این تشکیلات حرکتی غیر از حرکت عمومی جامعه را انجام می داد و در تشکیلات آن ها دودستگی افتاد. در تهران مشهور شد که این ها وابسته اند و درحالی که امام مخالفت می کرده است می خواهند به مکه بروند. از این مرحله بود که آن لطفی که امام به این گروه داشت از بین رفت.
   
   روایتی از شخصیت شهید نواب صفوی

  جعفر شجونی به عنوان یکی از همراهان شهید نواب صفوی شخصیت ایشان را این گونه توصیف کرد: «نواب مردی بود که با گفتن و نوشتن ما نمی شود وی را شناخت. مردی شجاع، مبارز و رشید بود، حقیقتاً انسان والایی بود، در کارهای خیر دخالت می کرد ولی وضع مالی پریشانی داشت؛ اما از نظر عزت نفس و مبارزه شیردل، فداکار و مخلص اسلام بود، شدیداً با بدعت مخالفت می کرد و معتقد بود که باید با بدعت رضاخان مبارزه کرد.
   
   نواب تمام تلاش خود را به کار بست تا در سال هایی که مبارزه علیه اسرائیل شروع شده بود، عده ای را برای اعزام به فلسطین نام نویسی کند، همچنین با برخی از سران کشورهای عربی از جمله مصر و اردن دیدار و گفتگو کرده بود. در دیداری با  پادشاه اردن به وی گفته بود انگلیسی ها شما را احاطه کرده اند، می خواهند به جامعه اسلامی خیانت کنند؛ اما فایده ای نداشت تا اینکه مبارزه امام خمینی (ره) آغاز و سرانجام به پیروزی رسید. باید از او آموخت که در همراهی ولایت و انسجام نیروهای انقلاب در جهت مبارزه با استکبار جهانی حرکت کنیم.»
   
   تشریح ابعاد ترور شهدای هشتم شهریور

  حجت الاسلام شجونی که در دوره اول مجلس شورای اسلامی نماینده حوزه انتخابیه کرج بود، در 5 شهریورماه 1391 با نزدیک شدن به سالروز شهادت شهید بهشتی و شهید باهنر، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجو ضمن تشریح ابعاد ناگفته‏ای از عملیات ترور شهدای هشتم شهریور، در مورد حمایت‏های برخی چهره‏های سیاسی کشور در جهت پیشبرد اهداف تروریستی دهه 60 گفت: «در روزگار ما یکی از خط و خطوط شناسان مملکت بعد از انقلاب شهید لاجوردی بود. کشمیری، عامل نفوذی در جریان بمب گذاری کابینه شهید رجایی از سوی بهزاد نبوی به شهید رجایی معرفی شده بود درحالی که شهید لاجوردی درباره این فرد یعنی بهزاد نبوی می گفت که او باید محاکمه، زندانی و اعدام شود.

  در دوره اول مجلس که من در مجلس بودم؛ آقای کشمیری همیشه با ریش های فراوان و اورکت خاکی رنگ دم در مجلس می آمد و مجلسی ها را ورانداز می کرد تا آن ها را خوب بشناسد... کشمیری چنان در کاخ ریاست جمهوری نفوذ کرده بود که در آنجا برای افراد، مسئله نشر حرمت درباره شیردادن زن به بچه دیگری یا مسائل مربوط به ربا از توضیح المسائل می گفت. یکی از دوستان می گفت در خیابان پاستور، کشمیری را درحالی دیدند که در زمستان و خیابان پوشیده از برف وقتی مؤذن اذان می گفت، کشمیری بلافاصله در همان شرایط اورکت خود را از تنش در می آورد، روی برف می انداخت و همان جا نماز می خواند...»
   
   روایتی از قیام 15 خرداد
   
  حجت الاسلام جعفر شجونی در 13 خردادماه سال 1392 در گفتگویی با خبرگزاری فارس به عنوان کسی که در 15 خردادماه 1342 حضور داشته، از خاطرات خود در آن روز اینگونه یاد کرد: «رئیس ساواک بازار، آشکارا می گفت شجونی روزی بدنه بازار را با سخنرانی به آتش می کشد. بنده آن زمان روزی 10 تا 12 بار سخنرانی داشتم ساعت 12 شب 15 خرداد همسر سید غلامحسین شیرازی به من زنگ زد که همسرم را دستگیر کردند و مأموران ساواک در هنگام دستگیری به شما فحاشی می کردند.
   
  تا لباس هایم را گم و گور کنم صدای زنگ خانه من به صدا درآمد تا مأموران موفق شوند در خانه مرا بشکنند من از دیوار همسایه پریدم و فرار کردم. البته تیمسار ساواک به همسرم گفت: "محمدتقی فلسفی، حاج اشرف کاشانی، شمس گیلانی را دستگیر کردیم به شوهرت بگو بیاید و خودش را معرفی کند به ما خوش می گذرد." چند وقتی که از قم فرار کردم در باغ های کرمانشاه پنهان بودم تا اینکه دوستانی را که دستگیر کردند بعد از سه ماه آزاد کردند. بعد از آنکه به ملاقات دوستان آزادشده ام رفتم مرا دستگیر کردند و بعد از یک روز، آزادم کردند.»
   
  بیش ترین مردم از بازار در قیام شرکت کرده بودند
   
  شجونی در مورد رفتار مردم و عکس العمل مأموران در روز 15 خرداد گفت: «بیشتر مردم شرکت کننده در قیام 15 خرداد برای اعتراض به خیابان ابوذر جمهوری و بازار آمده بودند. معلوم بود بیش ترین مردمی که در قیام شرکت کرده بودند از بازار بودند به تعریف امام قیام را بازار راه انداخته بودند.
   
  جمعیت در قیام 15 خرداد زیاد بود ولی ساواکی ها به بهانه مقابله با ارتجاع سیاه دست به هر اقدامی می زدند و آن گونه وانمود می کردند که مبارزان و انقلابیون مظاهر فرهنگی و تمدن را قبول ندارند. درحالی که خودشان این مظاهر را قبول نداشتند.»
   
   ماجرای فروش اموال کاخ شمس از زبان شجونی

  حجت الاسلام جعفر شجونی پس از انقلاب اسلامی با حکم حضرت امام خمینی (ره) مسئول کاخ شمس پهلوی در کرج شد. این کاخ متعلق به شمس پهلوی، خواهر محمدرضا پهلوی بود که به دلیل بیماری آسم، این کاخ را برای زندگی در کرج انتخاب کرده بود. این مجموعه در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.
   
  حجت الاسلام شجونی به عنوان نخستین مسئول کاخ شمس در 1 بهمن ماه 1391 در گفت وگویی با خبرگزاری فارس در مورد این کاخ و علت انتخاب خود به عنوان سرپرست کاخ شمس از سوی امام (ره) گفت: «بر اساس سوابقی که من در سخنرانی های انقلابی در کرج داشتم و در راهپیمایی های مردم سخنرانی می کردم تا انقلاب به ثمر رسید مردم کرج از من خواستند که آنجا رئیس کمیته شوم و حدود 500 پاسدار ما داشتیم که از ایران ناسیونال گرفته تا آخر طالقان در اختیار بنده بود و بنده رئیس کمیته بودم و در جاهای مختلف کرج و حومه از جوانان خوشنام مؤمنی که انقلاب کردند، کمیته تشکیل دادم. در وسط این کارها، علمای کرج مثل آیت الله فارغ و آیت الله شریفی رفتند قم به امام (ره) گفتند که آقای شجونی رئیس کمیته است شما دستور دهید که این کاخ های خاندان پهلوی که چند بار هم غارت شده است به تصدی شجونی دربیاید. البته امام (ره) در مبارزات از سال 1331 ما را می شناخت چون ما در سال 1331، 15 روز در قم علیه حزب توده قم میتینگ و مبارزاتی داشتیم.»
   
  سرپرستی کاخ شمس، یک ماه پس از انقلاب
   
  شجونی با اشاره به اینکه یک ماه پس از انقلاب حکم سرپرستی را دریافت کرده بود، گفت: «عین حکم امام (ره) برای سرپرستی بنده در کاخ شمس همین است: "جناب ثقةالاسلام آقای حاج شیخ جعفر شجونی، جنابعالی مأموریت دارید که اموال  خاندان پهلوی و بستگان ایشان را که در شهر کرج و حومه قرار دارد از اموال منقول و غیرمنقول و مستقلات همه را ضبط نموده و محافظت کنید و نیز خانه هایی را که اداره ساواک برای مأموران خود ساخته است در اختیار افراد بی خانه بگذارید و چنانچه کارهای فوق، احتیاج به مخارجی دارد از اموال مذکور فروخته و صرف کنید از خدای تعالی ادامه توفیقات آن جناب را خواستارم/ روح الله موسوی خمینی"»
   
   کاخ 2 بار غارت شده بود
   
  شجونی روزی که اولین بار به کاخ شمس رفته بود را این گونه توصیف کرد: «وقتی ما را بردند کاخ را تحویل دادند تمام شیشه های بزرگ کاخ، شکسته بود و وارد کاخ که شدیم، کل کاخ پر بود از چمدان و شلوارهای لی و جعبه های خالی طلا که همه از مقوا بود. بعد هم رفتیم قفسه ها را نگاه کردیم، دیدیم قاشق و چنگال و ظرف بود. سیستم هوا سازی کاخ هم خراب بود چون متصدی آن هم رفته بود. مردم آنجا می گفتند که خود باغبان ها و کارگران 2 بار این کاخ را غارت کرده اند منتهی من در یک عملیاتی دیدم که مثل اینکه این خاندان همه چیز را بردند هیچ چیز آنجا نیست، دلیل دارم.»
   
  خاندان پهلوی «گدا» بودند.
   
  شجونی در بیان دلیل اینکه خاندان پهلوی همه چیز را برده بودند، گفت: «اینکه می گویم این خاندان،"گدا" بودند و همه چیز را بردند و چیزی نگذاشتند، دلیلش این است که ما با 20 نفر از پاسداران که برای کمک خود به کاخ برده بودیم رفتیم درون کاخ دیدیم 2 گاوصندوق، آنجا است گفتیم شاید در این ها چیزی باشد یک نفر آهنگر آوردیم که گاز و هوا بیاورد این گاوصندوق ها را باز کند ببینیم چه چیزی درونش است چون امام (ره) گفته بود که آنجا مخارج دارد و مخارجش را از آن اموال، تأمین کنیم. اولاً که بیشتر اموال، غیرمنقول بود و ما نفروختیم و نتوانستیم بفروشیم و آنچه ما فروختیم منقول بود. خلاصه این آهنگر آمد قرار گذاشت 200 تومان بگیرد تا در گاوصندوق ها را باز کند... خدا می داند که آهنگر گاوصندوق ها را شکافت به اندازه 200 تومان درون آن ها پول نبود که به آهنگر بدهیم. در یک گاوصندوق 5، 6 اسکناس قدیمی رضاخانی بود در یک گاوصندوق دیگر، یک کارت پستال بود به رنگ طلایی که نوشته بودند "تولدت مبارک"، داستان عجیبی است. به همین دلیل که چیزی در گاوصندوق ها نبود فهمیدیم که همه چیز را برده اند.»
   
  بچه ها می رفتند بالای اتوبوس لباس ها را حراج می کردند.
   
  شجونی درباره آنچه در کاخ باقی مانده بود، گفت: «برای ما 13 سگ بزرگ گذاشته بودند که همه این ها هم، بخور بودند... اما ما استخوان هم نداشتیم به این ها بدهیم. این ها روزی فقط 200 تومان فیله می خوردند دیدیم که ما یک ریال بودجه نداشتیم. از مردم خواستیم 13 خانواده لطف کنند این سگ ها را بگیرند نان و استخوانی به این ها بدهند تا به موقع یک فکری بکنیم و مردم هم، حرف ما را پذیرفتند.
   
  آنچه ما در طول مأموریتمان فروختیم یک مقدار گل و گلدان طبیعی بودند که ضایع می شدند. آنجا 70 باغبان داشت که همه رفته بودند 2 بار هم که کاخ، غارت شده و اموال غیرمنقول هم که سر جایش بود نمی توانستیم بفروشیم چون سندش را نداشتیم. اجاره یک باغ را گرفتیم گلدان ها هم فروش رفت. یک مقدار هم بچه های ما اطلاعیه دادند که مردم بیایند شلوارهای لی و پیراهن ها و ... را که در کاخ، خراب می شدند بخرند. البته لباس ها به خاطر نبودن دستگاه هواساز، ضایع می شدند. بچه ها می رفتند بالای اتوبوس، لباس ها را حراج می کردند.»
   
  مگر می شود یک آخوند لباس زنانه بفروشد!
   
  شجونی در پاسخ به این سؤال که در برخی سایت‏ها، نوشته شده است که ظاهراً شخصاً لباس های زنانه را روی دست گرفته و در کاخ، حراج می کردید؟ گفت: «این مطلب صحت ندارد. یک پسری بود که می رفت بالای مینی بوس و اتوبوس، لباس ها را نشان می داد. این حرف ها برای روزنامه صهیونیستی «آیندگان» در آن زمان بود. مگر می شود یک آخوند برود لباس زنانه بفروشد! ما، نماینده امام بودیم. ضمن اینکه یک سری از این لباس ها برای کارگران کاخ بود که رفته بودند.»
   
  کاخ شمس و کاخ مادر شمس دست من بود.
   
  شجونی در مورد مدت سرپرستی خود از کاخ گفت: «2 ماه و نیم سرپرست آنجا بودم تا کارها سر و سامان بگیرد بعد تحویل بنیاد دادم. کاخ شمس و کاخ مادر شمس دست من بود.»
  وی به خانه های ساواک اشاره کرد و گفت: «خانه های ساواک، 17 خانه بود دست به ترکیب هیچ کدام نزدیم بعضی گفتند به ما بده، گفتم نمی شود. این خانه ها را که اطراف کلاک بود به طور کامل، تحویل دادم.»
   
  موضع گیری علیه فتنه و فتنه گران

  حجت الاسلام جعفر شجونی در برنامه زنده تلویزیونی "دیروز، امروز، فردا" که در تاریخ 10 بهمن ماه سال 1388 از شبکه سوم سیما پخش شد؛ با اشاره به عدم حضور برخی از افراد اصلاح طلب در مناظرات تلویزیونی، دلیل آن را رو نشدن اهداف آن ها و اینکه حرفی برای گفتن ندارند عنوان کرد.

  شجونی به راهپیمایی مردم در روز 9 دی سال 1388 اشاره کرده و گفت: «چطور است به جای سران فتنه مردم بازداشت شوند و آن ها را محاکمه کنیم.»
  او در ادامه به تمجید از عملکرد دستگاه قضایی کشور پرداخت و گفت: «من قبلاً به قوه قضائیه ایراد می گرفتم ولی امروز می گویم زنده باد قوه قضائیه و امروز این قوه انصاف را رعایت می کند.»
   
  سران فتنه باعث شدند منافقان وارد میدان شوند
   
  وی با بیان اینکه ما راضی نیستیم که هیچ کس بی شخصیت و بی آبرو شود و این اتفاق هیچ لذتی ندارد، اظهار داشت: «عده ای بعد از انتخابات تیشه به ریشه خود زدند و در واقع سران فتنه باعث شده اند که منافقان و افرادی که پاسدارها را قتل عام می کردند وارد میدان شوند و گروه هایی مانند سلطنت طلبان، بهایی ها ابراز وجود کنند تا جایی که در روز عاشورا، 80 بهایی دستگیر شد.»
   
  سران فتنه در میان مردم هیچ محبوبیتی ندارند.
   
  جعفر شجونی در برنامه "دیروز، امروز، فردا" خاطرنشان کرد: «من از جوانی در سیاست هستم و 25 بار زندان رفته ام ولی با وجود 60 سال فعالیت سیاسی خسته نشده ام اما در سال های اخیر سکوت کرده بودم ولی امروز به دلیل رفتار برخی از افراد دوباره مانند دوران جوانی فعال شده ام.»
   
  وی از سران فتنه خواست تا به سوی ولایت بازگردند چرا که در میان مردم هیچ محبوبیتی ندارند و اگر میان مردم آفتابی شوند لنگه کفش می خورند.
   
   واکنش شجونی به برقراری ارتباط با آمریکا

  حجت الاسلام جعفر شجونی، در گفت وگو با رسا، 13 مهرماه 1392، در واکنش به ارتباط تلفنی روحانی و باراک اوباما، اظهار داشت: «به نظر بنده ما محتاج برقراری ارتباط با آمریکا نیستیم بلکه آنان به این رابطه نیاز مبرم دارند به همین دلیل 6 بار تماس گرفتند؛ آمریکا و اسرائیل شکست خورده مسلمانان اند. ما منتظریم تا شاید رهبر معظم انقلاب این روزها صحبتی پیرامون این موضوع بفرمایند و تکلیف همه روشن شود؛ به هر حال نباید نگران باشیم.»
   
  جنگ به مراتب سخت تر از تحریم ها بود
   
  وی با اشاره به این که تحریم ها به هیچ وجه دلیل برقراری این ارتباط نبوده است، گفت: «ما دوران های سخت تری را تجربه کردیم؛ جنگ به مراتب بدتر از این تحریم ها بود اما نتوانست مقاومت ما را بشکند. البته در دولتمردان ما کسانی هستند که بیمار این کارند؛ اما بحمدالله با وجود مقام معظم رهبری، شورای نگهبان، قانون اساسی و این همه جوان پرشور، کلاه سر ما نخواهد رفت.»
   
  روحانی با کلید آمد، اطرافیانش با داس
   
  وی در بررسی عملکرد دولت جدید، ابراز داشت: «آقای روحانی با کلید آمده اما برخی اطرافیانش با داس آمده اند؛ عملکرد آن ها در شورای شهر و وزارت علوم نشان داد که چه کسانی به عنوان سرپرست برخی پست ها انتخاب شده اند.»


  مرتبط با:  شماره خاطره: 1908
  کلمات کلیدی:
  تاریخ نوشته شدن خاطره: دوشنبه 28 -3444
  تاريخ اتفاق: دوشنبه 28 -3444
  راوی:
  مکان اتفاق:


  تعداد بازدیدکنندگان این صفحه: 523 | آخرین مشاهده: